Najčešći oblik katarakte ili sive mrene je tzv. senilna katarakta, koja nastaje uglavnom nakon 55. godine života. Karakteriše je zamućenje i povećana tvrdoća sočiva, što dovodi do umanjenja vida.
Iako je veoma često oboljenje, katarakta i dalje predstavlja veliku nepoznanicu, pa pacijenti zbog nedovoljne informisanosti neretko odlaze kod lekara tek u fazi uznapredovale katarakte, kada je operacija rizičnija, a oporavak dugotrajniji.
U nastavku Vam predstavljamo najvažnije informacije o katarakti, obuhvaćene kratkim kviz pitanjima. Odvojite par minuta i testirajte Vaše znanje.
- Moguće je da osoba ima kataraktu, a da to ne primeti.
Ovo je istina!
Katarakta se razvija postepeno. U početnoj fazi, pacijenti najčešće ne primete značajnije pogoršanje vida ili pak slabije umanjenje vida pravdaju potrebom za jačom dioptrijom.
Simptomi koji ukazuju na postojanje katarakte su:
- zamućen vid
- duple i maglovite slike
- loš noćni vid, naročito pri noćnoj vožnji
- osetljivost na svetlo
- beličasta i siva zenica
- sve navedeno
Tačan odgovor: f)
Katarakta najčešće napreduje polako, mada se ređe može razviti veoma brzo. Osobe prvo primećuju zamućenje vida, nejasne i mutne slike, dok se nakon toga postepeno javljaju i drugi navedeni simptomi.
- Razvoj katarakte je moguće sprečiti.
Ovo je zabluda!
Katarakta nastaje kao prirodan proces starenja organizma i na njenu pojavu nije moguće uticati. Vremenom, sočivo u oku postaje zamućeno, što izaziva smanjenje vidne oštrine.
- Kako se katarakta može izlečiti?
- Lekovima
- Specijalnom ishranom i vitaminima
- Naočarima sa jačom dioptrijom
- Operacijom
Tačan odgovor: d)
Jedini način izlečenja katarakte je operacija sa ugradnjom intraokularnog sočiva, koje ostaje trajno u oku preuzimajući funkciju prirodnog sočiva.
- Ne treba čekati poslednji stadijum bolesti, da bi se izvršila operacija.
Ovo je istina!
Operaciju treba izvršiti onda kada katarakta počne da otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Što se operacija izvrši u ranijoj fazi bolesti, sam zahvat je lakši i bezbedniji, oporavak brži i komforniji, a rezultati operacije pouzdaniji.
- Operacija je bolna, dugo traje i na oko se postavljaju šavovi.
Ovo je zabluda!
Operacija traje svega 5-10 minuta a zahvaljujući anesteziji koja se daje u obliku kapi, potpuno je bezbolna. Najsavremenija metoda je ultrazvučna operacija katarakte, koja se vrši na minimalni rez, te se ne stavljaju konci i rana brzo zarasta.
- Nakon operacije katarakte, obavezna je hospitalizacija.
- Obavezno je ležanje u bolnici mesec dana
- Pacijent leži u bolnici nekoliko dana
- Odmah nakon operacije pacijent ide kući
Tačan odgovor: c)
Posle operacije, pacijent prima potrebne medikamente, dobija uputstva u vezi korišćenja terapije i propisanog higijenskog režima i uz obaveznu pratnju odlazi kući. Sutradan dolazi na obaveznu kontrolu.
- Oporavak posle operacije traje mesecima.
Kod većine pacijenata se postiže značajno poboljšanje vida već nakon dan-dva. Povratak svakodnevnim obavezama je moguć nakon 5-7 dana, dok se teže fizičke i sportske aktivnosti ne savetuju u prve 3 do 4 nedelje.